Životné poistenie ako istota pre vás a vašu rodinu

Nebojte sa nechať si poradiť v zložitej téme ako je životná poistkaMáte krásnu rodinu, všetko funguje, ako má, ako živiteľ fungujete bezchybne…No zamysleli ste sa niekedy nad tým, čo by bolo, ak by sa vám niečo stalo? Máte rodinu a nechcete ich nechať napospas osudu? Tak by ste mali myslieť na to, že zabezpečiť si môžete nielen smrť, ale aj život, čo vám všeobecne ponúka životné poistenie na internete. O všetkých jeho možnostiach, výhodách a prípadných nevýhodách si povieme nižšie.

Ako tento produkt funguje?

Životné poistenie funguje na veľmi jednoduchom princípe. Pred tým, ako podpíšete zmluvu, by ste mali vedieť, čo hľadáte. Na základe toho si zostavíte produkt tak, aby vám čo najviac vyhovoval. Potom nasleduje spísanie a podpísanie zmluvy, ktorú by ste si pre istotu mali ešte raz preštudovať, aby ste sa vyhli prípadným finančným nezrovnalostiam a nepríjemnostiam, ktoré sa s vami môžu ťahať celý život. Produkt je „aktívny“, dokým platíte všetko tak, ako máte. Väčšinou sa poisťovni posielajú čiastky v mesačných splátkach.

Ako zistiť, ktorý produkt a aké krytie životného poistenia si vybrať? Nebojte sa, že si musíte svojpomocne vymýšľať poistné udalosti. Na zozname udalostí jednoducho zaškrtnete to, čo by sa vás mohlo týkať a tak si vytvoríte personalizovanú poistnú zmluvu. Trošku si to skonkretizujme…Vo všeobecnosti rozlišujeme tri typy tohto produktu, pričom dva z nich sú „obohatené“ o sporiace zložky. Poďme si ich predstaviť.

  1. Rizikové životné poistenie

Rizikový typ tohto produktu je zároveň jeho základným balíčkom. To znamená, že prvotne poisťujú riziko smrti. V prípade realizácie tejto poistnej udalosti sa k peniazom dostanú vaši blízki. Možno sa vám to nemusí zdať, ale pohreb môže dosiahnuť aj niekoľko tisíc eur, ktoré by vaša rodina hľadala ťažko, pokiaľ ste by boli, no našťastie stále ste, živiteľ rodiny. Predsa nechcete, aby sa zadlžili a požičiavali si od cudzích ľudí či spoločností. Okrem psychickej ťarchy by ste na nich uvalili aj ťarchu finančnú.

Ak smrť nie je jediné, čoho sa bojíte, máte pravdu. Lebo vás, ako živiteľa rodiny, môžu odstaviť aj iné udalosti, ktoré sú dostupné v tzv. pripoisteniach. To znamená, že k základnému balíčku si môžete pridať riziko úrazu, straty zamestnania, zdravia/choroby, invalidity, no do vašej zmluvy môžete zakomponovať aj vaše deti, ktoré sú tiež plodným tvorcom poistných udalostí.

  1. Kapitálové životné poistenie (so sporením)

Ako ste si mohli zo zátvorky domyslieť, tento produkt v sebe okrem poistnej zložky obsahuje sporiacu zložku. Prakticky to znamená, že do neho vrážate viac s tým, že jedna suma je potom rozdelená na vyššie zmienené dve zložky. Vy pritom čakáte, že sporiaca zložka vám bude vklady zhodnocovať, čoho zárukou by mala byť TUM alebo technická úroková miera. Tento údaj predstavuje číslo resp. výšku toho, aký garantovaný zisk ročne by ste mali z vašich vkladov získať. Strop tohto čísla upravuje štát a je na jednotlivých poisťovniach či sa ho budú držať, alebo vám poskytnú nižšiu garanciu. Celkovo toto sporenie funguje tak, že poisťovacia spoločnosť investuje vaše vklady do bezpečných dlhopisov, ktoré sa vám zhodnocujú síce veľmi pomaly, ale isto. Samozrejme, nemôžete čakať, že po roku budete milionár. Na to, aby ste sa dostali k zaujímavému číslu, je nutné platiť aj niekoľko rokov.

  1. Investičné životné poistenie (so sporením)

Tento produkt je porovnateľný s vyššie menovaným druhom sporiaceho produktu. V princípe fungujú rovnako, pretože sa skladajú z poistnej a sporiacej zložky, poisťovni zasielate každý mesiac viac s tým, že čakáte nárast vašich vkladov. Rozdiel je jedine v tom, že pri tomto type si sami určujete to, kde sú vaše vklady investované. Zvoliť si môžete z troch metód: investícia do bezpečných dlhopisov, do akcií, prípadne tieto dva spôsoby skombinovať. Opäť však platí, že na pozorovanie výsledku potrebujete dlhý čas (roky). Investičné životné poistenie so sporením predstavuje oveľa vyššie riziko, pretože na rozdiel od vyššie zmieneného produktu, nemá žiadne garantované zhodnotenie, a teda závisí od vašej šikovnosti a niekedy aj šťastia, či ich dobre investujete.

Správny výpočet je základ celého procesuPorovnanie vám zabezpečí kalkulačka online

Moderná doba je výborná v tom, že ak chcete zistiť cenu čohokoľvek, tak už nemusíte nikam chodiť, ani navštevovať žiadne pobočky a dokonca sa ani stretávať so žiadnym poradcom, ktorý vás bude presviedčať do chvíle, kým nebudete súhlasiť s jeho ponukou, hoci s ňou vôbec nie ste stotožnený a hoci ste spočiatku chceli vedieť len cenové ponuky. Najlepšie životné poistenie je ľahko zistiteľné pomocou porovnania kalkulačky online, ktorá vám urobí výpočet ceny viacerých poisťovacích spoločností, čím vám ušetrí aj hodiny času, ktoré by ste trávili prieskumom ponúk prípadne ktoré by ste trávili len pohovorom s poradcom konkrétnej spoločnosti. Jednu takú kalkulačku vám ponúka aj hore uvedená stránka.

Potrebujete pomoc?

Vybrať si to najlepšie životné poistenie môže byť fuška vzhľadom na to, koľko je v súčasnosti na trhu ponúk. Nie vždy musí platiť, že to najlacnejšie je aj najlepšie a naopak, že to najdrahšie je najlepšie. Pri výbere by mali svoju úlohu zastávať aj praktiky spoločností a ich chovanie v prípade realizácie akejkoľvek poistnej udalosti vo váš prospech, to znamená, aby ste sa nemuseli svojich práv domáhať.

Ak však v tejto problematike nie ste zbehlý natoľko, aby ste si boli svojim rozhodnutím istý, najlepšie vám môže pomôcť nezávislý poradca, ktorého vám taktiež ponúkame na hore uvedenej stránke. O jeho odbornosti a radách nemusíte vôbec pochybovať, pretože je v branži dlhé roky a pozná praktiky všetkých spoločností, keďže pre mnohé z nich aj osobne pracoval. Za túto pomoc nič nedáte, pretože je úplné bezplatná. Naopak, práve vy môžete získať tým, že sa nepustíte do niečoho nevýhodného.

Aj pri zrušení zmluvy si nechajte poradiť špecialistom(Ne)ľahké zrušenie

Životné poistenie je super vec, avšak problémy môžu nastať pri zrušení, ktoré ináč prebieha úplne ľahko. Základný balíček zrušíte rýchlo, no nemáte nárok na žiadne vrátenie vložených peňazí. To isté sa týka aj pripoistení. Horšie je to pri dvoch sporiacich produktoch, od ktorých očakávate aspoň takú návratnosť, akú ste sami poisťovni dali. Predtým, ako sa ich definitívne rozhodnete zrušiť, je lepšie, aby ste sa opýtali na ich odkupnú hodnotu, ktorá vás môže potešiť, v horšom prípade maximálne sklamať. Totižto, prvé roky investovania ste buď v mínuse, na nule, v „lepšom“ prípade tesne nad ňou. Je to preto, lebo vaše začiatočné nemalé vklady si necháva spoločnosť a hovorí im poplatky. Ak sa teda do takéhoto produktu pustíte, je lepšie, aby ste v ňom zotrvali dokonca, čo tiež nemusí byť šťastné riešenie prihliadnuc na infláciu…

Životné poistenie je produkt, ktorý by mal čerpať každý živiteľ rodiny, čo vám dokáže aj iný článok.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *